Mi is az a gyökérkezelés?
Gyulladt vagy elhalt fogbél eltávolítása, a fog gyökércsatornáinak kitisztítása és hermetikus lezárása speciális tömőanyaggal.
A fogbélgyulladás többnyire fájdalommal jár és a fog belsejében található élő szöveteket elpuszítja. Ilyenkor a fog belső részének teljes tisztítására, idegtelenítésére, majd letömésére van szükség. Ez a folyamat a gyökérkezelés.
Minden híreszteléssel és eddigi negatív élménnyel ellentétben a gyökérkezelés fájdalmatlanul elvégezhető! A páciensnek kezelés alatt nem szabad semmilyen fájdalmat éreznie, ezt a mai orvosi felkészültség már biztosítja.
A tévhitekkel ellentétben a gyökérkezelés terheseknél is elvégezhető, mert:
- az érzéstelenítés várandós kismamáknál is alkalmazható.
- röntgen-felvétel készítése nélkül, elektromos gyökércsatorna hosszmeghatározással teljesen veszélytelen a beavatkozás.
- a szükséges digitális röntgen-felvétel sem veszélyezteti a terhes kismamákat.
Miért érdemes a gyulladt vagy már elhalt fogat gyökérkezelni?
- mert elsődleges célunk a saját fogak megtartása (ellentétben a fog eltávolításával).
- ezáltal elkerülhető vagy megszüntethető a fájdalom, valamint a fogak ráharapási érzékenysége.
- további fertőzéseket, gócbetegségeket előzhetünk meg.
Hogyan zajlik maga a gyökérkezelés?
- panaszok tisztázása és a szájvizsgálat után első lépésben egy röntgen-felvételt készítünk a fogról (ezáltal képet kapunk a fog környezetéről, a gyökércsúcs körüli esetleges gyulladásos folyamatokról és a fogágy állapotáról).
- érzéstelenítjük a fogat és környezetét.
- feltárjuk a fog belsejét (ahány gyökér feltárása szükséges).
- meghatározzuk a gyökércsatorna hosszát (hosszmeghatározó segítségével).
- kitisztítjuk és feltárjuk a csatornákat.
- szükség esetén egy tisztító, fertőtlenítő, gyulladás-csökkentő pasztát belehelyezve ideiglenesen lezárjuk a fogat (indokolt esetben nyitva hagyjuk). Megakadályozva ezzel a további felülfertőződést.
- gyökértömés elkészítése (a fog üregrendszerét tökéletesen elzártuk a szervezettől).
- röntgen-felvétellel kontrolláljuk a gyökértömés eredményét.
Mire lehet számítani a gyökérkezelés után?
- a gyökérkezelés után az esetek többségében a kezelt fog pár napon belül panaszmentessé válik, mivel a fertőzött baktériumokban dús fogszöveteket eltávolítottuk és belsejét fertőtlenítettük.
- előfordulhat, hogy a gyökérkezelés után 1-2 napig érzékeny marad a fog, vagy egy ideig még ráharapásra érzékeny, de ez már nem jelent éles fájdalmat ( a gyökércsúcs körüli terület gyulladása nem szűnik meg egyik pillanatról a másikra).
- a gracilis vagy nagy felületen tömött fogakat érdemes koronával beborítva megvédeni mert a gyökérkezelt fogak élettelenek (keringésük megszűnt), így idővel törékennyé válnak.